Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vady WPC

Na trhu se objevují stále noví výrobci a dodavatelé WPC produktů. Mnohokrát jde o produkty neznámého původu a kvality. Důvodem je neustále rostoucí poptávka. Značka výrobce a kvalita by totiž měla být rozhodujícím kritériem pro nákup teras a obkladů z WPC.

Jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru WPC produktů je samotné složení. Většinou jsou tvořeny z 50-60% dřeva, 30% plast a zbytek 5-10% u kvalitních výrobků tvoří UV stabilizátory, aditiva a barviva.

(Řídká směs profilu, pórovitost, slabá stálost)

(Špatná montáž, použití nekvalitního polymeru, řídká směs)

(Nekvalitní extrudace - nerovnoměrná hustota směsi)


Pokud je ve výrobním procesu použit i polymer polypropylén (PP), desky se stávají křehčí při nízkých teplotách a mrazech, dochází k degradaci samotného materiálu. Dochází k oslabení desky, což má za následek znehodnocení materiálu a rozpad desek. Proto někteří výrobci namísto PP používají jako polymer polyvinylchlorid (PVC), o kterém je známe, že při působení slunečních paprsků může vylučovat zdraví škodlivé ftaláty. Proto je v deskách Woodlook™ použitý ekologický recyklovatelný tvrzený polyetylén (HDPE), který je zdraví neškodný a při našich laboratorních testech nebyli vykázány žádné fyzikálně-chemické změny.

Mnoho výrobců používá při výrobě piliny z měkkých dřevin vyšší frakce – i víc jako 2 mm, co kromě "dřevotřískového" vzhledu má za následek i viditelnější zešednutí těchto pilin vplyvem UV záření. Použitím těchto pilin může po mrazech dojít ke tvorbě prasklin. e to způsobené přirozenou nasákavostí dřeva.

Rozeznat kvalitní WPC desky není vůbec jednoduché a zárukou nemusí být ani vysoká cena. Stejná vstřikově-lisová forma vyprodukuje stejný tvar výrobku, avšak stejný vzhled Vám o složení směsi nepoví téměř nic. To se dozvíte častokrát až po letech. Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak zjistit kvalitu výrobku, je podrobné nastudování historie firmy. Jestli má firma mnohaleté zkušenosti, měla by to pro vás být dostatečná záruka kvality.

(Nekvalitní extrudace - nerovnoměrná hustota směsi)