Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vady dřeva

Hlavní nevýhodou dřevěných teras je potřeba pravidelné a náročné údržby, která dřevo chrání před škůdci, plísněmi a povětrnostními vlivy. Kvalitní a pravidelná údržba je i finančně náročná.

Dřevěné terasy je sice možné zhotovit i v nižší obstarávací ceně oproti WPC kompozitnímu materiálu, avšak po několika letech se tyto náklady vyrovnávají a kvalita dřevěné terasy je i navzdory tomu neporovnatelně horší. Woodlook™ je ideální kombinace trvanlivého bezúdržbového materiálu s dotykem a vzhledem dřeva. Naproti dřevěným terasám je imunní vůči dřevokaznému hmyzu a plísním a nevyžaduje si žádnou sezónní údržbu. Dřevo jako třískotvorný materiál Vám může způsobit nepříjemné poranění. Naproti tomu kompozitní standardní materiál Woodlook™ je vyráběný ze 60% a dokonce Woodlook™ HT až ze 70% dřevěné moučky vysoké frakce a tím je vznik třísek úplně zamezen.

Dřevěné terasy musí být pravidelně ošetřované ochrannými prostředky proti povětrnostním vlivům. Před UV zářením, deštěm, prachovými částicemi a emisemi je potřeba dřevo chránit alkydovými, akrylátovými, polyuretanovými, případně olejovými nátěry, které zvyšují jeho odolnost. Pokud nemá tuto ochranu dostačující, dochází k vysoušení dřeva a k tvorbě prasklin, do kterých vniká voda, usazují se spory plísní a hub, důsledkem čehož dochází k destrukci dřeva po 12 - 18 měsících. Z prasklin se následně tvoří třísky, které celkově zhoršují užitnost terasy. Takto vzniknuté třísky zvyšují riziko záděru třísky do chodidla při chůzi na boso. Toto riziko je při dřevěných terasách přetrvávající, i když je dodržena pravidelná údržba.

Riziko, že dřevěnou terasu napadne dřevokazný hmyz, tu je vždy. Dřevěné terasy se vůči tomuto nežádoucímu efektu chrání tlakovou impregnací. Tlaková impregnace chrání dřevo proti škůdcům a dřevokazným houbám, měkké hnilobě a povětrnostním vlivům. Na ošetřování dřeva se používá většinou vodorozpustný chemický impregnační prostředek na bázi organokovových a anorganických sloučenin mědi a bóru, které mají negativní dopad na environmentální prostředí. Ale ani tato ochrana není vždy stoprocentní.

Na zhotovených dřevěných terasách, se může objevovat černé zbarvení, které je způsobeno kovovými prvky. Tyto prvky jsou používané při montáži terasy a vzniku černých skvrn se nedá zabránit.